CHMIELNA BUSINESS CENTER

 

Obecnie najwyższym budynkiem Unii Europejskiej jest The Shard w Londynie,  jednak już niedługo to warszawski wieżowiec Chmiela Business Center zdetronizuje nie tylko Pałac Kultury i Nauki, ale także wpisze się na sam szczyt listy europejskich wieżowców. Wyobraźmy sobie, że to w Warszawie stanie najwyższy budynek w UE, wliczając w to Wielką Brytanię czy też nie.

Zespół budynków biurowych Chmielna Business Center ma stanąć w dzielnicy Wola pod adresem Chmielna 73 u zbiegu alei Jana Pawła II. Całkowita powierzchnia zabudowy ma sięgnąć niemal 73 tys. metrów kwadratowych, podczas gdy użytkowa 115 tys. metrów kwadratowych, z czego niemal 64 tys. metrów kwadratowych ma zająć powierzchnia biurowa, lokale handlowe i usługowe  ponad 4 tys. metrów kwadratowych.

Warszawskie władze wydały decyzję o warunkach zabudowy, która zezwala na budowę wieżowca o całkowitej wysokości 310 metrów, z czego 80 metrów to iglica. Sam budynek ma mieć 230 m.

„Potwierdzam, wydaliśmy decyzje o warunkach zabudowy dla 310-metrowego budynku u zbiegu Chmielnej i Jana Pawła II. Przymierzaliśmy, jak ten budynek wpisze się w panoramę Canaletta, czyli sylwetkę centrum oglądaną z praskiego brzegu. Wieżowiec idealnie wpasowuje się pomiędzy pałac Kultury, a dopuszczone w planie zagospodarowania okolic pałacu dwa 24—metrowe  wieżowce przy Emilii Plater. Gdyby miał stanąć kawałek dalej na zachód, już trzeba by go skrócić do ok. 200 metrów, bo deformowałby sylwetkę śródmieścia”-mówi wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz.

Inwestorem, który chce wznieść nowy wieżowiec jest słowacka firma HB Reavis, która ogłosiła, że prowadzi rozmowy dotyczące projekty z światowej sławy architektem Normanem Fosterem, tym samym który zaprojektował warszawski Metropolitan na Placu Piłsudskiego.

 

COMMISSIONED FOR INTELLIGENT LIFE MAGAZINE NOV/DEC 2012 Architect Norman Foster at The Hearst Tower in New York

https://pl.pinterest.com/pin/328410997798572765

 

Gdy Metropolitan został oddany do użytku w 2003 r., wyprzedzał ówczesne trendy architektoniczne. Na jego elewacji zainstalowano granitowe “żyletki”, dzięki którym budynek oglądany z różnych miejsc raz wygląda, jakby był cały ze szkła, lub jakby miał monolityczną kamienną elewację. W tym czasie był to pierwszy nowoczesny biurowiec w mieście. Widać jak szybko Warszawa się rozwija, biurowiec Metropolitan jest już uznany za standard a mówimy o zaledwie 13 latach rozwoju.

 

Nieruchomość jest w trakcie budowy, o postępach będziemy informować na bieżąco.

 
 
 


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments