Cena kredytu cz. 2 – PROWIZJA a koszt kredytu

 

Prowizja za udzielenie kredytu  jest to koszt, który bardzo często jest uwzględniany w ofercie kredytu, w tym w szczególności kredytu hipotecznego. Koszt ten zależy wyłącznie od banku i bywają sytuacje, w których możliwe jest uzyskanie kredytu BEZ prowizji.

 
kredyt
 

W klasycznym rozumieniu podstaw takiego środka jak prowizja wydaje się,że jest to “opłata” należna za sam fakt umożliwienia klientowi użycia środków finansowych pochodzących od banku, zapłata za nie. Zważywszy jednak,że marże banku będące elementem składowym oprocentowania (patrz : artykuł poprzedni ) są dość znaczącym wynagrodzeniem za możliwość korzystania z pieniędzy banku, czasem dodatkowa prowizja bywa dla klienta obciążeniem trudnym do zaakceptowania.

Inna sprawa, że na dzisiejszym rynku pozyskiwania kredytów funkcjonuje wiele firm zajmujących się pośrednictwem finansowym. Wielu klientów poszukujących kredytu hipotecznego korzystając z usług pośrednika uzyskuje możliwość porównania oferty większej ilości banków niż gdyby sami poszukiwali kredytu. Należy jednak mieć świadomość,że nikt nie świadczy usług za darmo. Pośrednicy najczęściej otrzymują wynagrodzenie od banku, jednak banki raczej nie wydają na to swoich pieniędzy. Najczęściej finansują wynagrodzenie z prowizji za udzielenie kredytu. Dobrze jednak wiedzieć,że nie wszystkie banki współpracują z pośrednikami tj. nie wszystkie banki są gotowe pośrednikom płacić.

Analizując czy chcemy czy nie chcemy ponosić kosztu prowizji za udzielenie kredytu warto liczyć i to dokładnie. Czasem jednorazowy koszt ok.1,5% wartości kredytu – dość często stosowana prowizja za udzielenie kredytu ( tj. np. 4.500,00 PLN przy kredycie w wysokości 300.000,00 pln) jest kosztem o wiele niższym niż wartość  różnicy w ratach odsetkowych przy zdecydowanie wyższej marży. Zazwyczaj w przypadku kredytu bez prowizji marża banku jest zdecydowanie wyższa.

Prowizja za udzielenie kredytu jest kosztem, z którym mamy do czynienia w sytuacji w której dochodzi do podpisania umowy kredytowej. Jest to więc opłata ponoszona wyłącznie wobec banku w którym faktycznie bierzemy kredyt.Sporadycznie zdarza się przy kredytach mieszkaniowych, że banki oczekują od klienta prowizji przygotowawczej, zdecydowanie niższej niż prowizja za udzielenie kredytu. Ten koszt jest uzasadniany koniecznością poświęcenia czasu przez pracowników na badanie danego wniosku. Ta opłata jest niezależna od tego czy kredyt faktycznie zostanie w danym banku wzięty.
 

UWAGA!

Do rozważenia przy analizie kosztu kredytu – warto zastanowić się czy planujemy sprzedać mieszkanie za kilka lat, spłacić część lub cały kredyt wcześniej, czy też realizować spłaty kredytu zgodnie z założonym na początku harmonogramem. 

 

W każdej z tych sytuacji koszty rozłożą się zupełnie inaczej. Jeśli możemy przewidywać, na pewno wybierzemy wariant odpowiedni dla naszej sytuacji.

Jeśli ktoś potrzebuje pomocy w liczeniu chętnie pomożemy 🙂

 
 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments