SPARK

Skanska rozpoczęła budowę SPARK – biurowca, który powstanie na tzw. Serku Wolskim. Biurowiec stanie na roku ulic Towarowej i Okopowej.
 

 

Przestrzeń biurowa zapewni ogólnodostępny plac oraz amfiteatr. Będzie to pierwszy budynek Skanska na tarasie którego znajdą się ule prowadzone przez profesjonalnych pszczelarzy, a pozyskany w ten sposób miód będzie można kupić w tamtejszej kantynie. Spark będzie także budynkiem dostosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych i otrzyma certyfikat „Obiekt bez barier” już w momencie oddania do użytku.

Projekt architektoniczny został wykonany przez jedną z najsłynniejszych polskich pracowni projektowych – Kuryłowicz & Associates. Na całość projektu będą składać się trzy budynki biurowe oraz 130 metrowa wieża. Po zakończeniu prac Spark będzie w stanie zapewnić 70 000 mkw powierzchni pod wynajem, co daje w przybliżeniu taką sama wartość jak dziesięć boisk piłkarskich Stadionu Narodowego. Projekt konstrukcji budynków i instalacji został przygotowany przez Buro Happold.

 

Z uwagi na to, że charakter lokalizacji określany jest w dużej mierze przez przebiegające tu arterie komunikacyjne, chcieliśmy stworzyć zespół budynków o niebanalnej, charakterystycznej architekturze, które będąc dostępnym i otwartym na otoczenie poprawi jakość okolicznej przestrzeni. Architektura zespołu będzie stonowana, elegancka i jednolita. Operujemy wspólną paletą środków wyrazu dla wszystkich budynków indywidualizując je szczegółami. Jednym z głównych założeń było stworzenie wspólnej przestrzeni wewnętrznej, pomimo niezależności poszczególnych budynków. Dziedzińce wewnętrzne poprzez różne formy rozcięć powiązane są zarówno z al. Solidarności jak i ul. Wolską tworząc wspólną przestrzeń o charakterze publicznym i eliminując bariery charakterystyczne dla kwartałów zabudowy o pierzejach ciągłych. Wzdłuż al. Solidarności od narożnika z ul Okopową zaplanowano stworzenie podłużnego placu-przestrzeni miejskiej z zielenią i elementami małej architektury, który niejako wpełza w głąb kwartału” – mówi Jacek Świderski z Kuryłowicz i Associates.

I etap budowy Spark to 9 kondygnacji biurowca o powierzchni 12 300 mkw oraz 86 miejsc parkingowych. Biurowiec pojawi się na parceli między Aleją Solidarności a Okopową. Karolkową oraz Wolską. Oddanie tego obiektu do użytku planowane jest na pierwszy kwartał 2018 roku. Kolejne etapy wiążą się z powstaniem podobnego biurowca oraz budynku, który będzie liczył 140 m w najwyższym punkcie.

 

 

„Już na etapie projektowania poświęciliśmy dużo uwagi, aby projekt Spark powstał w sposób odpowiedzialny społecznie. Chcemy zrobić krok dalej, niż do tej pory i z jednej strony stworzyć dobre miejsce do rozwoju biznesu, które będzie wyzwalać pozytywne emocje, a z drugiej służące mieszkańcom Woli oraz całemu miastu. Zapewnimy przestrzeń do pracy i odpoczynku, zarówno wewnątrz i na zewnątrz budynków. Dzięki połączeniu wiedzy partnerskich fundacji i naszego zespołu projektowego, udało nam się odpowiednio wcześnie skonsultować planowaną przestrzeń i dostosować ją do potrzeb mieszkańców i osób niepełnosprawnych. Spark będzie przestrzenią biurową, która, mamy nadzieje, stanie się nową wizytówką tej części Warszawy” -mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor zarządzający Skanska Property Poland.

 

Spark ma zostać dopasowany do wskazanych przez mieszkańców potrzeb m. in. dla matek z dziećmi, osób starszych i osób z różnymi ograniczeniami. Przedstawiciele firmy Skanska przeprowadzili rozmowy wśród lokalnych przedsiębiorców, tak aby punkty handlowo-usługowe wzajemnie się uzupełniały.

Nie możemy doczekać się efektów 🙂

Katarzyna Piórkowska
 
 
 


guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments